محلی برای یادگیری، تبادل نظر و بررسی قابلیتهای نرم افزار اتوکد
کانال تلگرام ما کانال آپارات ما

تنظیم مقیاس خط

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که در اتوکد بعد از تغییر نوع خط حاصل کار در فضای Paper و یا Model متفاوت از آنچه باشد که انتظار داشته اید. در این حالت به احتمال زیاد باید متغیرهای مربوط به مقیاس Linetype را تنظیم کنید. در این مطلب به بررسی این مطلب می پردازیم. برای دیدن این مطلب لطفا روی لینک ادامه مطلب کلیک کنید.

تنظیم درست مقیاس خط

در اتوکد از متغیر LTSCALE برای تعیین مقیاس خطوط استفاده می شود و متغیر PSLTSCALE مشخص می کند که خطوط در محیط Paper چگونه چاپ شوند.
برای این مثال فرض کنید سه خط بطول 1500 واحد در محیط مدل داریم.هدف ما معمولا این است که خطوط بدرستی در محیط Model و Paper نشان داده شوند بدین منظور دو سناریو را در نظر می گیریم:

  • در محیط Paper از یک مقیاس استفاده شده است: در اینحالت LTSCALE را برابر مقیاس قرار دهید و PSLTSCALE را برابر صفر قرار دهید.
مثال: در نقشه بالا از مقیاس 10 در Paper اسفاده شده است. مقدار صفر برای PSLTSCALE مشخص می کند که خطوط در Paper نیز با توجه به مقیاس Viewport باید رسم شوند. همانطور که در شکل زیر می بینید خطوط در محیط Paper و Model بدرستی نشان داده می شود.

  • در محیط Paper از چند مقیاس استفاده شده است: LTSCALE و PSLTSCALE را برابر یک قرار دهید.
مثال: در نقشه بالا سه VIEWPORT با مقیاسهای 5، 10 و 20 در Paper ایجاد شده است. مقدار 1 برای PSLTSCALE مشخص می کند که خطوط در Paper بدون توجه به مقیاس VIEWPORT و تنها با استفاده از مقدار LTSCALE نشان داده می شود. در اینحالت خطوط در محیط PAPER بدرستی نشان داده می شوند ولی در محیط MODEL ممکن است نیاز به بزرگنمایی نقشه داشته باشید.

توجه داشته باشید که در Properties  می توانید برای هر آیتم در نقشه بطور مجزا مقیاس تعریف کنید و مقیاس نهایی برابر مضرب این مقدار در مقدار LTSCALE می باشد. همچنین متغیر CELTSCALE مقدار پیش فرض برای این مقیاس را مشخص میکند.

آموزش ایجاد LineType های مختلف و تنظیم صحیح محیط Paper برای چاپ صحیح نقشه در دوره مقدماتی و پیشرفته اتوکد ارائه شده است. برای آشنایی با دوره های ما می توانید روی این لینک کلیک کرده و یا برای اطلاعات بیشتر با تلفن 09331785206 و یا ایمیل amoozesh247@gmail.com تماس حاصل فرمایید.نوع مطلب : ترفندها 

نظرات() کانال رسمی ما در تلگرام telegram.me/faragirim
Admin Logo
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic